Czym jest przemoc domowa
Przemoc domowa
Należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną , psychiczna lub ekonomiczna , naruszające prawa lub dobra osoby doznającej przemocy , w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność w tym seksualną, powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę, ograniczające lub pozbawiające dostępu do środków finansowych oraz naruszające prywatność w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Najczęstsze formy przemocy domowej:
Przemoc fizyczna: popychanie, uderzanie, wykręcanie rąk, spoliczkowanie, duszenie, kopanie, bicie przedmiotami.
Przemoc psychiczna: to najczęstsza forma przemocy i określa najszerszy wachlarz zachowań – od codziennej krytyki i upokarzania, po dotkliwe wyzwiska, groźby, zastraszanie, szantażowanie (np. zabraniem dzieci, samobójstwem), nękanie, śledzenie, stawianie zakazów (np. wychodzenia z domu, kontaktowania się z rodziną, przyjaciółmi) izolacja, ośmieszanie, poniżanie, kontrolowanie, krytykowanie, ciągłe niepokojenie, demoralizacja.
Przemoc ekonomiczna: zmuszanie do oddawania uzyskanych środków finansowych, uniemożliwienie podjęcia pracy , niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych, ograniczanie dostępu do gospodarowania wspólnymi środkami finansowymi.
Przemoc seksualna: wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, demonstrowanie zazdrości, niezabezpieczenie przed dziećmi materiałów o treści pornograficznej . Do przemocy seksualnej zalicza się także głośne komentowanie wyglądu drugiej osoby, wyśmiewanie go, ocenianie sprawności seksualnej.
Jak reagować na przemoc - numery kontaktowe
Jesteś świadkiem przemocy domowej ? Chcesz to zgłosić, ale nie wiesz jak? Sprawdź, co możesz zrobić.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy domowej, nie bądź obojętny - zareaguj! Powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy domowej lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj ją, żeby szukała pomocy.
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
Możesz zatrzymać przemoc domową i uzyskać pomoc dla siebie i swoich bliskich.
I. ZADZWOŃ:
112 – ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
997 – numer alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki.
Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.
Co zrobi policja?
Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może:
zatrzymać osobę, która stosuje przemoc – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni,
zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,
rozpocząć procedurę Niebieskie Karty.
II. MOŻESZ TAKŻE ZŁOŻYĆ ZAWIADOMIENIE O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA
Możesz to zrobić telefonicznie lub osobiście na najbliższym komisariacie policji.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to informacja o sytuacji, która może być przestępstwem. Gdy policja dostanie takie zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą.
III . JEŚLI CHCESZ ROZMAWIAĆ Z KONSULTANTEM, ZADZWOŃ NA "NIEBIESKĄ LINIĘ"
Konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, powiedzą, jak możesz pomóc ofierze przemocy domowej , jak reagować na przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w twojej najbliższej okolicy.
Pod jaki numer dzwonisz / 800 120 002
Kiedy możesz dzwonić / od poniedziałku do soboty od 8.00 do 22.00, w niedzielę i święta od 8.00 do 16.00.
Ile zapłacisz / za każdą minutę połączenia z Niebieską Linią zapłacisz zgodnie z taryfą twojego operatora.
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubaczowie który ma siedzibę przy ul. Unii Lubelskiej 8A przyjmuje od poniedziałku do środy w godzinach od 7:00 do 15:00, Czwartek od godziny 8:00 do 16:00 , Piątek od godziny 7:00 do 15:00.Zawsze możesz przyjść i zgłosić przemoc !
Procedura Niebieskiej Karty
Procedura obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy domowej.
Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”.
Kartę wypełnia przedstawiciel właściwej służby, gdy w toku prowadzonych czynności służbowych poweźmie podejrzenie o stosowaniu przemocy domowej . Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą domową.
- Przebieg procedury Niebieskie Karty :
- Pierwszy krok: Wszczęcie procedury
- Drugi krok: Opracowanie indywidualnego planu pomocy
- Trzeci krok: Oddziaływanie na sprawcę przemocy
- Czwarty krok: Realizacja indywidualnego planu pomocy
- Piąty krok: Zakończenie procedury "Niebieskie Karty".
- Szósty krok : Monitoring wobec osób uczestniczących w procedurze